Kao posljednju mobilnost u Erasmus+ projektu "Povratak korijenima", učenici naše škole su ostvarili odlaskom u Austriju u periodu od 22.5. do 26.5.2023. g. Bili su gosti Nove srednje muzičke škole u Velikom Petarštofu sa hrvatskim težišćem. Imali su prilike vidjeti kako se organizira nastava u Austriji, kako izgleda škola i kako se djeca u školi ponašaju i osećaju. Kroz projektne aktivnosti učili su govor gradišćanskih Hrvata, imali su likovne, muzičke, glumačke i jezične radionice da bi na kraju pred svima kao završnu aktivnost odigrali mini mjuzikl „Ljubavna bol – priča o ljubavi na seljačkom dvoru“. U mjuziklu su glumili i pjevali na govoru gradišćanskih Hrvata i na engleskom jeziku. Pored mnogo vježbanja i pripremanja za predstavu učenicima je organiziran izlet u Beč. Prošetali su centrom Beča, a potom se vozili metroom do dvorca Schönbrunn. Uz pomoć stručnog vodića naučili su mnogo novoga o ovom predivnom gradu. Po povratku kući ručali su u restoranu pored Balatona, malo prošetali i odmorili se uz jezero.

Posljednjom aktivnosti je završen projekat koji je trajao tri godine sa ciljem da se bogata tradicija predaka prenese na mlađe generacije. Učenici su zajedničkim aktivnostima sačinili knjigu recepata, razlikovni rečnik i slikovnicu zajedničkih sustreta. Kroz projektne aktivnosti djeca su razmjenjivala svoja znanja i iskustva te učili čuvati tradiciju i nematerijalnu kulturnu baštinu. Bilo je ovo jedno predivno iskustvo koje će pamtiti što po stvarima koje smo naučili a najviše po prijateljstvima koje su stekli radeći na projektu.